Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Prelungirea cartii de rezidenta pentru membrii de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Prelungirea cartii de rezidenta pentru membrii de familie

Buna ziua!
Sunt cetatean al Rep. Moldova, sunt casatorita cu cetatean roman si posesare a unui card de rezidenta pt membrii de familie. Astazi am fost la ORI pentru prelungirea acestuia, impreuna cu sotul meu - ca asa mi s-a cerut. Actele pe care le-am depus conform cerintelor celor de la ORI: doc de trecere frontiera, copie act de identitate cetatean roman(sot), certif de casatorie romanesc, certif de nastere a copilului, dovada asig sociale la CAS, adeverinta medicala din care sa rezulte ca nu sufera de boli care sa puna in pericol sanatatea publica, decalaratia solicitantului din care sa rezulte inexistenta starii de bigamie sau poligamie, declaratia cetateanului roman din care sa rezulte ca acestia convietuiesc impreuna la adresa declarata, 260 lei +5 lei taxe, dovada detinerii legale a spatiului de locuit, declaratii de prelucrare de date cetatean roman + strain. Intrebarea mea este daca e legal sa-mi ceara dovada asig sociale de la CAS, comunicandu-mi ca nu e suficienta adeverinta de la angajator - adev tip conf Ordinului Nr. 617/2007 si daca poate fi un motiv de refuz de acordare a vizei de sedere faptul ca sotul meu este co-proprietar al apartamentului nostru- unde eu am adresa de rezidenta, insa adresa care figureaza in buletin este alta. M-ar interesa in special raspuns la a doua intrebare. Multumesc!
Sigur ca este legal sa i se ceara dovada de asigurat.
Adeverinta de la angajator face parte din dosarul pe care trebuie sa il duceti la Casa Judeteana de Sanatate de care apartineti, de acolo vi se elibereaza acea dovada. In dosar mai trebuie sa fie copii dupa CI a sotului si dupa pasaportul dvs., certificatul de casatorie si doua formulare pe care le veti completa acolo.

Nu stiu daca am inteles bine, sotul dvs. are pe cartea de identitate alta domiciliu decat adresa dvs. de rezidenta? Da, asta poate fi un motiv de refuz. Ar fi bine sa isi faca rapid viza de resedinta la acel imobil, sotii trebuie sa locuiasca impreuna ca sa nu fie suspectati de casatorie de convenienta (facuta doar pentru dobandirea dreptului de sedere sau a cetateniei romane).
Se rezolva intr-o zi sau doua la Evidenta Persoanelor de care apartineti, sa mearga cu cartea de identitate, actul de proprietate al apartamentului si chitanta unei taxe de 5 lei achitata la Impozite si taxe (sau poate chiar la ghiseu, depinde cum sunt organizati).
Va multumesc!

Totusi, am dat si o declaratie amandoi precum ca locuim la aceeasi adresa impreuna. Aia ce valoare mai are, daca musai in buletin trebuie sa avem aceeasi adresa (ceea ce eu personal nu am gasit sa fie precizat in lege)?
Ares-3, moderator
Ati dat declaratia pentru ca nu ati putut dovedi cu acte ca locuiti impreuna; faptul ca v-au cerut-o ar trebui sa va dea de gandit, inseamna ca este foarte important sa aveti aceeasi adresa. Sunteti casatoriti, aveti un copil, dumneavoastra nu aveti loc de munca... cum justificati domiciliile diferite? E bine sa nu le dati motive de indoiala asupra motivelor casatoriei.
Am recitit mesajele mele si nu cred ca am dat de inteles undeva ca nu am un loc de munca, din contra - nu ca ar fi esential in cazul de fata. Suntem casatoriti, avem un copil, am un loc de munca si suntem amandoi proprietari ai apartamentului in care stam, si nu avem domicilii diferite - doar in cartea de identitate a sotului mei figureaza o alta adresa, el fiind proprietar, co-proprietar a mai multor apartamente. Declaratia respectiva am completat-o pentru ca asa prevede OUG 194 din 2002 cu modificarile si completarile ulterioare, nu fiindaca ni s-a cerut din motivul ca avem adrese diferite in buletin. Insa, la finalul procedurii a iesit un talmes-balmes, cu 3 femei vaicarind in jurul dosarului meu - ce ne facem, valeu valeu - adrese diferite. Dupa o discutie fara sens s-a tras o linie si mi s-a spus sa depun ce vreau eu si ei vor face cum cred ei.. si au la dispozitie 30 de zile.

Din cate am citit in lege, din prima nu au dreptul sa-mi refuze prelungirea cartii de rezidenta, ci o sa-mi ceara sa completez dosarul. Ce m-ar interesa in conditiile acestea - ce se intampla cu statul meu de membru de familie a cetateanului roman in cazul expirarii cartii de rezidenta? Care este procedura?

Va multumesc!

Am uitat sa precizez ca am obtinut acest statut in 2008 si nici atunci nu am avut aceeasi adresa in acte, si atunci nu am avut nici copil. Am precizat acest aspect la ORI, la care mi s-a raspuns ca s-a modificat legislatia. Aici va rog frumos sa ma ajutati - este intr-adevar o schimbare in legislatie in ce priveste acest aspect?
gi-jane2, moderator
Aveti dreptate, nu ati scris ca nu aveti loc de munca, am presupus ca sunteti coasigurata. Scuze.

Nu va poate spune cineva cu siguranta pe un forum care va fi rezultatul analizei dosarului, depinde de impresia pe care si-o vor face lucratorii de la ORI. Nu ati mai fost programati la interviu?
In opinia mea nu in modificarea legislatiei (care in aceasta privinta nu s-a modificat din 2008) ar putea gasi motiv de respingere a cererii, ci in faptul ca nu locuiti impreuna; la art. 63 scrie:
Căsătoria de convenienţă
(1) Oficiul Român pentru Imigrări refuză prelungirea dreptului de şedere obţinut în baza căsătoriei dacă, în urma verificărilor efectuate, rezultă căacea căsătorie este de convenienţă.
(2) Elementele pe baza cărora se poate constata faptul că o căsătorie este de convenienţă pot fi următoarele:
a) coabitarea matrimonială nu există;

In caz ca ati primi decizie de returnare ar trebui sa parasiti tara in 90 de zile. Cititi in OUG 194/2002* de la art. 82 incolo, o sa vedeti si procedura de contestare a deciziei:
[ link extern ]